Jen málokterý sport je zatížen tolika stereotypy, jako právě cheerleading. Všichni to známe z amerických filmů i seriálů – cheerleaders (nesprávně překládány do češtiny jako „roztleskávačky“) jsou zpravidla namyšlené a povrchní holčiny, které se ve skupinkách prochází po školních chodbách zásadně ve svých uniformách a s velkou žvýkačkou v puse. Když se zrovna neupravují, nelíčí před zrcadlem, nebo nenahání kluky, najdete je v tělocvičně nebo na fotbalovém hřišti, kde svým poskakováním, máváním velkými třásněmi a hlasitým pištěním povzbuzují hrající fotbalisty. Jaká je ale realita?
Už samotný výraz „roztleskávačky“ nebo „roztleskávání“ není úplně přesný. Původní anglický termín cheerleading lze totiž přeložit jako vedení k povzbuzování (to lead – vést; to cheer – povzbuzovat). V češtině (stejně jako v mnoha jiných jazycích) to ale zní poněkud... no... kostrbatě, a tak jsme pro neexistenci vhodnějšího jednoslovného překladu skončili u výrazu roztleskávání, který však působí spíše úsměvně.
My sami tento termín nepoužíváme, a stejně jako v jiných zemích, jsme si přivlastnili původní anglické termíny – jsme cheerleaders a náš sport je cheerleading, nebo zkráceně prostě cheer (Je nám jasné, že Josef Dobrovský by nás za to asi nepochválil).
Problémem je, že téměř každý, koho se zeptáte, má sice alespoň základní (byť stereotypní) představu o tom, co dělají roztleskávačky, ale jen málokdo tuší, co dělají cheerleaders. Když pak vidí nějaké video ze soutěže, nebo natrefí na cheerleaders jak v létě trénují někde v parku (což děláme velmi rádi), slyšíme věty jako „Tyjo, tak to jsem vůbec netušil. Já myslel, že jen máváte těma třásněma…“.
A to nemluvíme o tom, kolik lidí si nás plete s mažoretkami, které sice někdy při svých vystoupeních používají pom-pomy, ale jinak nemají s cheerleadingem zhola nic společného.
Kdybyste se v roce 1898 zeptali studenta University of Minnesota Johnnyho Campbella, jestli je cheerleading sport, zřejmě by vaší otázce nerozuměl. Vždyť jediné, co tenkrát udělal, bylo, že se postavil před tribunu diváků sledujících zápas amerického fotbalu, a snažil se je zorganizovat tak, aby povzbuzovali svůj univerzitní tým pokud možno co nejvíce koordinovaně a za využití společných pokřiků. V tu chvíli to nikdo netušil, ale právě tento okamžik se stal základním kamenem nového a originálního sportovního odvětví.
Divácký úspěch totiž vedl k tomu, že se obdobné snahy organizovat povzbuzování fanoušků na zápasech začaly objevovat na univerzitách napříč spojenými státy. Mnohé z těchto škol pak pro tyto účely také začaly zakládat specializované týmy někdy označované jako yell leaders (z angl. yell - křičet).
Na počátku 20. století vypadal cheerleading o dost jinak, než dnes – omezoval se převážně na různé pokřiky doprovázené jednoduchými pohyby (např. tlesknutím) s postupným začleňováním všeho, co mohlo zvýšit atraktivitu a „viditelnost“ cheerleaders, a s tím i chytlavost společného pokřiku. Začínají se např. používat různé propriety jako megafony a velké cedule s barvami, nápisy či písmeny. Tyto cedule v podstatě suplovaly jakési čtecí zařízení, protože pomáhaly divákům orientovat se v tom co a kdy křičet. Díky tomu už nevypadalo povzbuzování jako náhodné výkřiky jednotlivců, ale když celá tribuna křičí do rytmu, už to má svou sílu. Barevné pompony (které laici označují za třásně) pak zdůrazňovaly pohyby cheereladers.
Tyto pohyby se postupně stávaly propracovanější a inspirovaly se v tanci i v gymnastice. Různé skoky, akrobatické prvky a nakonec i zvedačky (tzv. stunty) a pyramidy zvyšovaly diváckou atraktivitu cheerleaders, kteří tak mohli s fanoušky lépe pracovat.
V dnešní době, kdy většinu cheerleaders tvoří ženy, je téměř nepředstavitelné, že šlo původně o ryze mužskou záležitost.
Ženy se ve větší míře začaly v cheerleadingu objevovat až ve 40. letech, a to v souvislosti s druhou světovou válkou. Ta způsobila, že byli mnozí muži z univerzit verbováni na frontu, a mužských cheerleaders tak byl najednou nedostatek. Dnes v cheerleadingu jednoznačně převažují ženy.
Týmy, které jsou složené pouze z žen, jsou označovány jako „all-girl“, zatímco týmy, které mají i muže nazýváme „co-ed“ (z anglického co-education = vzdělávání studentů obou pohlaví). Plně mužské týmy (někdy se jim říká „all-boy“) jsou spíše rarita a jsou občas k vidění v Asii.
Cheerleading je velmi pestrý a komplexní sport, který v sobě zahrnuje množství aktivit vyžadujících různé silové schopnosti.